Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy

O mnie

Moje zdjęcie
Swarzędz, Wielkopolskie, Poland
Jestem jaki jestem . Amator ,pasjonat Ciekawy świata w obiektywie

niedziela, 5 maja 2013

Dolina rzeki Cybiny w Swarzedzu -zarys

Dolina Cybiny powstała w skutek zalania starej kopalni torfu która przez dziesiątki lat tam wydobywała właśnie torf. Z początku były to pojedyncze stawy, ale z biegiem lat teren się powiększał, stawy się łączyły, a pobliska rzeka Cybina która wpada do jeziora Swarzędzkiego zalewała wszystko co tam było.
Rzeka Cybina stanowiąca oś podłużną obszaru Natura 2000 jest prawobrzeżnym dopływem Warty
Cechą charakterystyczną doliny jest duża różnorodność i mozaikowe rozmieszczenie siedlisk, co sprzyja dużemu bogactwu gatunkowemu roślin i zwierząt oraz ich zbiorowisk.
W dolinie Cybiny występuje 770 gatunków dziko rosnących roślin. Dolina Cybiny od dawna była intensywnie użytkowana. Największy wpływ na skład gatunkowy miejscowej flory miało i nadal posiada rolnictwo, osadnictwo, a od Swarzędza w stronę Warty także urbanizacja. Kumak nizinny znajduje tu szczególnie dogodne warunki występowania, tworząc liczną populację. Oprócz gatunków wymienionych w dyrektywach ptasiej i siedliskowej w dolinie Cybiny występuje wiele gatunków prawnie chronionych w Polsce.

Jest to urocze miejsce do spacerów i obserwacj przyrody 

Oto kilka fotek Urokliwe zachody słońca 
2 komentarze:

 1. Imagens simplesmente belíssimas, mas as que retratam o por-do-sol são magníficas, eu sou apaixonada pelo crepúsculo, estou sempre escrevendo poesias sobre ele. Um abraço e felicidades.

  => Gritos da alma
  => Meus contos
  => Só quadras

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziekuje Nadiu za miłe słowa . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń